Konkurs historyczno-literacki "Przestrzenie dziedzictwa"
Konkurs historyczno-literacki: Przestrzenie dziedzictwa - Edycja XII 2023Konkurs historyczno-literacki „Przestrzenie dziedzictwa” dla młodzieży, organizowany przez Biuro Dokumentacji Zabytków w Szczecinie i Książnicę Pomorską w ramach Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa 2023, został rozstrzygnięty.
Jury konkursu podczas obrad 25 maja 2023 roku wybrało najlepsze prace.
Laureatami są:
- Maximilian Hryniszak ze Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Gardnie
Opiekun pracy: Pani Anna Siwek
- Lena Kaźmierczak ze Szkoły Podstawowej nr 8 im. Jana Pawła II z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi w Policach
Opiekun pracy: Pani Katarzyna Zygmunt
- Emilia Mehmedov z Zespołu Szkół Nr 2 im. Noblistów Polskich w Choszcznie
Opiekun pracy: Pan Piotr Figas
Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za nadesłane prace, a wyróżnionym serdecznie gratulujemy!
Obeznani w przestrzeniach
Od ziemi do gwiazd,
Gubimy się w przestrzeni
Od ziemi do głowy.
Wisława Szymborska (1923–2012), Przyjaciołom z tomu Wołanie do Yeti (1957)
Konkurs organizowany jest w ramach Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa 2023, odbywających się pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego.
Honorowym Patronatem objął konkurs Zachodniopomorski Kurator Oświaty.
Konkurs ma na celu upowszechnianie wiedzy o regionie – jego skomplikowanej przeszłości, żyjącej w opowieściach rodzinnych, tej odległej i tej bliskiej, oraz przybliżenie dziedzictwa kulturowego Pomorza Zachodniego, tworzenie przywiązania do „małej ojczyzny”, do jej historii i tradycji. Stąd istotna dla organizatorów jest nie tylko forma literacka prac konkursowych, ale także zgodność ich treści z faktami historycznymi.
Obecne hasło konkursu – „Przestrzenie dziedzictwa” – niewątpliwie wprawi w ruch wyobraźnię uczestników. Przeszłość (może przyszłość?), historia Pomorza Zachodniego i jego mieszkańców w kontekście przestrzeni. Przestrzeń to nieograniczona lub ograniczona płaszczyzna (zainteresowań, działań, terenu), bywa wielowymiarowa, szeroka, rozległa, innym razem wąska i zamknięta. Jest związana z powietrzem, kosmosem, czasem, życiem – istnieniem, wypełnia duszę, chwilę, ciszę i słowa. To także ogół zjawisk historycznych, społecznych czy politycznych, tradycje rodzinne, wpływające na nasze decyzje, czasem nas ograniczające, a czasami pchające w przód, czy po prostu miejsca, w których żyjemy, bądź mijamy w codziennym pośpiechu, nie zauważając ich urody, nie interesując się ich dziejami.
Mamy nadzieję, że pojemne, wieloznaczne hasło „Przestrzenie dziedzictwa” zainspiruje młodych uczestników konkursu do poznania historii z rodzimych terenów i rozbudzi ich literacką wyobraźnię.
Pragniemy ponadto zauważyć, że opiekunami prac uczestników są zazwyczaj ich pracowici nauczyciele, ale opieki nad przygotowaniem tekstów mogą podjąć się rodzice, dziadkowie, bibliotekarze, pracownicy świetlic – dorośli opiekunowie.
Prace o objętości do 10 stron tekstu prosimy przesłać w terminie do 4 maja 2023 roku na adres mailowy: konkurs.zdd@ksiaznica.szczecin.pl z umieszczoną w polu „temat” frazą: konkurs „Przestrzenie dziedzictwa”. Dla chętnych uczestników, którzy chcieliby przekazać jury postać papierową pracy, podajemy adres pocztowy: Książnica Pomorska, Czytelnia Pomorzoznawcza, ul. Podgórna 15/16, 70-205 Szczecin z dopiskiem: konkurs „Przestrzenie dziedzictwa”.
Organizatorzy