Biuletyn Informacji Publicznej Instytucja Kultury Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego

Wydarzenia

Wykład Tomasza Lazara - Christopher Anderson
Data: 20 marca 2014, godz. 17:00
Miejsce: Sala Kolumnowa

Zapraszamy na wykład Tomasza Lazara  Christopher Anderson w czwartek 20 marca 2014 o godz. 17 (Sala Kolumnowa). Jest to trzeci wykład z cyklu 175 LAT FOTOGRAFII.WIELCY ZNANI I NIEZNANI, organizowanych przez Książnicę Pomorską i Okręg Szczeciński Związku Polskich Artystów Fotografików.

Christopher Anderson urodził się w Kanadzie w 1970 roku. Młodość spędził w  spędził  w Teksasie,  gdzie jego ojciec był kaznodzieją, następnie przeniósł się do Nowego Jorku.  Pracę w zawodzie fotografa  rozpoczął od zatrudnienia w laboratorium fotograficznym w "Dallas Morning News". W 1993 roku  został zatrudniony jako fotograf  w małej gazecie w Kolorado. W 1996 roku został fotografem "US News and World Report". Po raz pierwszy zyskał uznanie w roku 1999 za reportaż o haitańskich uchodźcach, próbujących dopłynąć  na pokładzie małej drewnianej łódki  do Ameryki. Jako fotoreporter pracował w strefach konfliktów  w Afganistanie i Pakistanie, Iraku, Libanie, Izraelu/Palestynie.   Od 2004 roku podróżował często do Wenezueli, gdzie dokumentował  kraj pod przewodnictwem Hugo Cháveza. Efektem tych wypraw była książka „Capitolio” (2009), uznana za jedną z najlepszych książek fotograficznych w 2010 roku. Książka ta jako pierwsza książka fotograficzna została udostępniona w aplikacji dla iPada i iPhona.
Christopher Anderson zdobył międzynarodowe uznanie zwieńczone dwiema nagrodami World Press Photo. W 2000 r. Anderson został uhonorowany Złotym Medalem Roberta Capa. W tym samym roku otrzymał nagrodę Kodaka „Fotograf Roku". Od 2005 roku pracuje w Magnum Photos,  międzynarodowej spółdzielni fotograficznej, będącej własnością fotografów.