Nadużycia finansowe Biuletyn Informacji Publicznej Instytucja Kultury Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego

Wydarzenia

Czeskie NAJ
Data: 15 - 28 października 2009

15-28 października 2009
Hol przy Czytelni Głównej, wstęp wolny

Wystawa przybliżająca kulturę i wynalazki naszych czeskich sasiadow.

Z czym kojarza nam sie Czesi? Z Pragą, piwem, poczuciem humoru, Hrabalem - tak. Ale czy jestesmy świadomi, ze ich wynalazki to także cukier w kostkach, piorunochron, twarożki ołomunieckie, "zbawienie dla okluarnikow" czyli kontaktowe soczewki żelowe, odkrycie czterech grup krwi i wiele, wiele innych? Część z nich pokazuje wystawa "Czeskie Naj" pelna różnych przedmiotow i wynalazków, ktore powstały w Czechach.

Wystawa pokazywana w ramach "Czeskiego miesiąca" w Szczecinie eksponowana będzie w częściach w Książnicy Pomorskiej i na terenie całego miasta.

W ramach "Czeskiego miesiąca" w Książnicy Pomorskiej można również zobaczyć wystawę "Od Praskiej Wiosny '68 do Aksamitnej Rewolucji '89", a 21 października o godz. 17 odbędzie się promocja ksiażki "O kobietach... Czeskie Opowieści"

Z czym kojarza nam sie Czesi? Z Praga, piwem, poczuciem humoru, Hrabalem - tak. Ale czy jestesmy swiadomi, ze ich wynalazki to takze cukier w kostkach, piorunochron, twarozki olomunieckie, "zbawienie dla okluarnikow" czyli kontaktowe soczewki zelowe, odkrycie czterech grup krwi i wiele, wiele innych? Z pewnoscia nie wiemy wszystkiego, wiec warto wybrac sie na otwarta wystawe pelna produktow, wynalazkow, budowli, form przyrodniczych i przeroznych przedmiotow, ktore powstaly w Czechach, przedstawionych na 33 kolorowych plakatach.