Wydarzenia

Maraton czytania: Mit – miłość – poezja. Owidiusz (od lat 18) w Szczecinie!
Data: 23 marca 2018, godz. 17:00
Miejsce: Aula

23 marca 2018 roku ogłoszono dniem międzynarodowego czytania Metamorfoz Owidiusza w ramach Festival Europeen Latin Grec „2018 MÉTAMORPHOSES!”.  Włączamy się – wraz z innymi Europejczykami – w wielkie, wiosenne czytanie Owidiusza, najsłynniejszego rzymskiego piewcy miłości! Zapraszamy wszystkich chętnych do Książnicy Pomorskiej.  Spotkanie odbędzie się 23 marca (piątek) o godz. 17.00 w Auli. 

 

Celem międzynarodowego dnia czytania "Metamorfoz" Owidiusza jest zebranie jak najszerszego grona osób – czytelników i słuchaczy, by wspólnie odczytać wybrane fragmenty mitologicznego eposu wielkiego, rzymskiego poety. Przypomnimy sobie piękne, dramatyczne i pouczające historie Hiacynta, Pigmaliona, Perseusza i Andromedy, Jazona i Medei, Ledy, Europy, Ariadny i innych postaci ze świata mitów grecko-rzymskich. Dzięki krótkim wystąpieniom fachowców – literaturoznawców, historyków i psychologów – wysłuchamy drobnych fragmentów Metamorfoz w języku oryginału, dowiemy się więcej o samym poemacie i o mitach, które stanowić będą przyczynek do rozmowy na odwieczne i nieprzemijające tematy związane z miłością, jak zazdrość, zdrada, nieśmiałość, odrzucenie. Przybliżymy także postać samego Owidiusza i jego wiecznotrwały dorobek literacki!

Maraton czytania organizowany w Książnicy Pomorskiej trwać będzie ok. 2-3 godzin. Do głośnego czytania zapraszamy wszystkich chętnych. Ponadto wystąpią – osoby znane i rozpoznawane w Szczecinie – m.in.: Adam Opatowcz, Agata Rokicka, Wojciech Sandach. Komentarz kulturowy wygłosi prof. Piotr Urbański, a Radosław Cieśluk przybliży aspekt psychologiczny.

Zapraszamy na godzinę  17.00. Wstęp. wolny. 

Organizatorzy: Książnica Pomorska im. S. Staszica w Szczecinie, Szczeciński Oddział Terenowy Polskiego Towarzystwa Filologicznego