Wydarzenia

Ryszard Kotla: Tajemnicza Wyspa – Szczecińska Patmos
Data: 27 czerwca 2017, godz. 17:00
Miejsce: Aula

Zapraszamy na spotkanie z „Tajemniczą Wyspą – Szczecińską Patmos” we wtorek 27 czerwca 2017 o godz. 17.00 (Aula, wejście od ul. Podgórnej, III p., wstęp wolny).

W tym roku Szczecińska Stocznia Remontowa „GRYFIA” obchodzi swoje 65-lecie. Zlokalizowana na dwóch wyspach zwanymi dziś Górno- i Dolno-Okrętową, połączonych pirsem dokowym, od początku istnienia skutecznie pracuje na rzecz polskiej i światowej gospodarki morskiej.
Zanim jednak obie wyspy przyjęły współczesny kształt, od II połowy XIX w. przez ponad 100 lat przechodziły swoistą metamorfozę, od lokalizacji na nich Fabryki Chemicznej „UNION”, poprzez wytwórnię brykietów Huty „JADWIGA”, żeglarską marinę, bazę okrętów podwodnych Kriegsmarine, aż do lat powojennych, kiedy w 1952 r. powołano do życia stocznię remontową. Z okazji wspomnianej rocznicy i przypadającego 27 czerwca Dnia Stoczniowca inaugurujemy cykl prezentacji o dziejach niezwykłych wysp, a przede wszystkim Szczecińskiej Stoczni Remontowej, zwanej od 2013 r. Morską Stocznią Remontową „GRYFIA”. Pragniemy również opowiedzieć o niezwykłych ludziach, jej pionierach, którzy budowali jej zręby oraz ich następcach, którzy w kolejnych dziesięcioleciach, swoją pracą, rozsławili ją na całym świecie.
Zapraszamy na pierwsze spotkanie, 27 czerwca, które poprowadzi wieloletni pracownik SSR „GRYFIA” – Ryszard Kotla.