Nadużycia finansowe Biuletyn Informacji Publicznej Instytucja Kultury Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego

Wydarzenia

Spotkanie z Arkadiuszem Rączką, autorem powieści „Herezja”
Data: 28 października 2016, godz. 17:00
Miejsce: Aula

Zapraszamy na spotkanie z Arkadiuszem Rączką, autorem powieści „Herezja” w piątek 28 października 2016 r. o godz. 17.00 (Aula).

ARKADIUSZ RĄCZKA – urodzony w Świnoujściu pisarz, podróżnik, fotografik. Ukończył studia na Wydziale Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie w 1995 roku obronił pracę magisterską z estetyki kantowskiej. Zawodowo realizował się jako copywriter. Jest także autorem scenariuszy filmowych i telewizyjnych, tłumaczem literatury angielskiej i francuskiej, krytykiem literackim – publikował m.in. w Tygodniku Literackim (recenzja powieści Hermana Hessego  Demian: Dzieje młodości Emila Sinclaira oraz Narcyz i Złotousty), opowiadania na łamach Decentrum. Przełożył m.in. powieści Maddoksa Johna Robertsa Conan i łowcy głów oraz Conan złoczyńca, a także fragmenty pracy Jacquesa Derridy Prawda w malarstwie zamieszczone w Sztuce i Filozofii.

HEREZJĘ można określić jako powieść typu historical fiction, wiodącą szlakiem średniowiecznej gnozy. Bohaterowie mierzą się tu z dwiema wielkimi herezjami 
– katarską w Langwedocji i mandejską w Syrii. Tło historyczne jest przedstawione rzetelnie, ale nie przesłania fabuły, raczej przez nią prześwieca. To wielowątkowy romans rycerski o charakterze inicjacyjnym, współczesna opowieść o Graalu, pisana podobnie jak teksty Chrétiena de Troyes czy von Eschenbacha techniką entrelacement, w której przeplatają się wątki przedstawiające losy bohaterów. Każdy z nich na swój sposób szuka swojego Graala, pojętego jednak nie jako przedmiot kultu, ale forma duchowego spełnienia.